Aussie & Kiwi Film Fest: pátý ročník nejvzdálenějších kinematografií je tady!

Praha, 1. listopadu 2018: Živá ukázka novozélandské kultury a australského domorodého umění zahájí v kině Lucerna filmovou přehlídku Aussie & Kiwi Film Fest. Pátý ročník cesty k protinožcům se rozjede 2. listopadu v rychlém tempu komediální roadmovie Pork Pie režiséra a scénáristy Matta Murphyho, zahájení se tak ponese v duchu nespoutané lásky a touhy po životě. Od 3. listopadu festivalové snímky opanují i kino Ponrepo, kde přehlídku zahájí pásmo krátkých filmů nejvzdálenějších kinematografií světa: snímky maorských a tichomořských filmařek a filmařů.

Host festivalu Ben Strunin

Australskou tradici hry na didgeridoo zaznamenal v dokumentu Západní vítr: Djaluův odkaz režisér Ben Strunin, který film osobně uvede v pondělí 5. listopadu v 17:30 hodin ve velkém sále Lucerny. „Myslím si, že základní principy aboriginalské kultury Yolngu je možné aplikovat do všech kultur na celém světě. V době, kdy čelíme obrovským problémům v oblasti životního prostředí, si musíme začít  vážit duchovna a vnímat „živou“ podstatu světa, respektovat je a lépe s nimi zacházet,“ podotýká Strunin. Před projekcí vystoupí nejlepší český hráč na didgeridoo Ondřej Smeykal.

Ženy v oceánské kinematografii

Osm maorských režisérek zachytilo osm pohledů na jednu tragickou událost. V centru snímku Waru je mrtvý chlapec, který zemřel rukama blízkého člověka. Filmařky poodhalují zanedbávání a zneužívání dětí a pokouší se s ním vyrovnat. Snímek oceňovaný na mezinárodních festivalech zaujme i filmovou neobvyklostí – jednotlivé příběhy byly natočeny v jediném desetiminutovém záběru v reálném čase a během jednoho natáčecího dne.

Plastová apokalypsa v oceánech

Australská režisérka Karina Holden ve vizuálně působivém dokumentu Azurová na konkrétních příkladech ukazuje devastaci oceánů (rybolov, znečištění, problémy s plasty, činnost na pobřeží). Spolu s ochránci přírody z různých oborů a koutů světa dokumentaristka vysvětluje, jak narušení jednoho článku přírodního prostředí řetězově ovlivňuje další. Alarmující obrazovou výpověď o stavu oceánů po projekci doplní panelová diskusí s odborníky. Moderátor Michael Rozsypal z Českého rozhlasu bude na pódiu kina Ponrepo mluvit s předním oceánografem Zdeňkem Kukalem, Janem Freidingerem z mezinárodní ekologické organizace Greenpeace a Alenou Bendovou ze spolku Oceán dětem.

Premiéry snímků o multikulturní společnosti

V české premiéře budou uvedeny také tři filmy představující Austrálii jako mikrokosmos současné společnosti. Dramaticky laděné a na festivalech oceňované Zvláštní barvy zavedou do australského vnitrozemí, festivaly objíždějící akční drama 1% přenese do světa motorkářského gangu v západní Austrálii, a festival zakončí humorná a romantická sonda do současné Austrálie v komedii Tři léta.

Perly z filmového archivu protinožců

V závěru „osmičkového roku“, u nás spjatého s připomínáním důležitých milníků českých dějin, připomene Aussie & Kiwi Film Fest  události, které se silně zapsaly do historie národů protinožců. V únoru 2018 uplynulo deset let od omluvy australského ministerského předsedy Kevina Rudda tzv. ztracené generaci Aboriginců, kterou v první polovině minulého století poznamenala tvrdá asimilační politika bílých Australanů. Toto období australské historie přiblíží antropolog Stanislav Slavický před uvedením legendárního australského snímku Rabbit-Proof Fence z roku 2002, natočeného podle skutečné události dvou aboriginských sester, odejmutých své matce.

Z novozélandského filmového archivu bude promítnut dnes už kultovní snímek Kdysi byli bojovníky s hvězdným hereckým obsazením a drsným příběhem z periferie Aucklandu 90. let minulého století, který v roce své premiéry 1994 zapůsobil ve filmovém světě jako zjevení a působí tak dodnes. Film poukazuje na nesnadnou asimilaci maorských obyvatel do západní společnosti a klade stále aktuální otázky, zda je taková asimilace vůbec potřeba.

Ochutnejte Austrálii a Nový Zéland

Přehlídku doplní doprovodný program před projekcemi a výstava obrazů australských domorodců „Meet the Modern Tradition“ v kavárně Lucerna díky spolupráci s Gallery Pond of View.

Zahájení a zakončení přehlídky doplní pohoštění a degustace vín od protinožců díky spolupráci s Foltýn Wine. Se vstupenkou z filmů AKFF 2018 platí 10% sleva v baru Champagneria, kde 6. listopadu ve 20 hodin proběhne speciální degustační večer s australskými a novozélandskými víny.

Program a vstupenky: www.aussieakiwi.cz. Sledujte nás na Facebooku a Instagramu: @aussiekiwifilmfest. Všechny filmy jsou v originálním znění s českými titulky.

kontakt:

Markéta Vozková, PR manažerka festivalu

info@aussiefilmfest.cz

+420 606 623 009

share:


Odebírejte Newsletter

Jazyk/Language: