Český a slovenský filmový festival v Sydney

Sydney 20. října – Svůj 2. ročník slavnostně zahajuje Český a slovenský filmový festival v Sydney. Pětidenní akci, která se bude konat v kinech Dendy Opera a Dendy Newtown od 21. do 25. října 2015, pořádá společnost IKSIMA Films. Festival byl finančně podpořen českým Státním fondem kinematografie, Ministerstvem kultury ČR a slovenským Audiovizuálním fondem a jeho hlavními kulturními partnery jsou České filmové centrum, Národní filmový archiv, Česká centra a Muzeum Karla Zemana.

Festival odstartuje projekcí nového českého filmu Fotograf, v němž režisérka Irena Pavlásková přibližuje život světově proslulého kontroverzního fotografa Jana Saudka, jehož si s chutí zahrál známý český herec Karel Roden.
Český a slovenský filmový festival se letos v Sydney rozrostl na 5 dní, ale nově se také rozšiřuje i do Perthu, kde proběhne o měsíc později během čtyř dní 19. – 22.  listopadu 2015 v kině Paradiso v Northbridge.

Festival uvede téměř 40 celovečerních i krátkých filmů, a to jak filmů hraných, tak dokumentárních nebo animovaných. V celé šíři se tak představí novinky ze současné české i slovenské kinematografie, včetně dvou nových úspěšných pohádek Tři bratři a Sedem zhavranelých bratov, jimiž se festivalová nabídka rozšiřuje i pro rodiny s dětmi. Z dalších výrazných filmů uplynulého roku bude uveden česko-slovenský koprodukční film Fair Play s citlivým tématem dopingu ve sportu za bývalého režimu. K festivalovým lahůdkám patří také v českých kinech velmi úspěšná komedie Život je život v hlavní roli s Ondřejem Vetchým a Simonou Stašovou nebo slovenský domácí hit 38 o životě populárního slovenského a mezinárodního hokejisty Pavola Demitry, jehož život ukončila letecká tragédie v ruské Jaroslavli v roce 2011.

Poprvé se letos také představí to nejlepší z mladých filmových talentů na českých a slovenských filmových školách FAMU, UTB (Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně) a FTF VŠMU. Přehlídka krátkých studentských filmů proběhne na Fakultě Designu Technologické univerzity Sydney (UTS).

Ve festivalovém programu figurují také retrospektivní sekce. Mistra české animace Karla Zemana bude moct australské publikum poznat díky nově digitalizovaným filmům Vynález zkázy, Baron Prášil a Cesta do pravěku. Přehlídka vznikla ve spolupráci s Fakultou designu, architektury a stavebnictví UTS, kde bude vstup volný. Druhou minipřehlídku tvoří legendární filmy Adelheid a Sedím na konári a je mi dobre, kterými festival připomene 70. výročí konce 2. světové války v Československu.

Jsme potěšeni, že můžeme přinést divákům v Sydney a v Perthu to nejlepší ze současné české i slovenské kinematografie. V letošním festivalu si určitě každý vybere podle svého gusta – v bohatém programu to hýří filmy, u nichž se budete smát, plakat, probudí ve vás inspiraci nebo vás donutí k živé diskusi. Své si tu najdou i dětští diváci, zarytí filmoví fanoušci, ale i návštěvníci, kteří si přijdou užít příjemný večer s českým, slovenským nebo i československým filmem,“ říká ředitelka festivalu v Sydney Ika de Detrichová.
Více informací o festivalu a celý program najdete na internetových stránkách www.iksimafilms.com.au.

Festival je reciproční k Australskému filmovému festivalu „Aussie Film Fest“, který se uskuteční v Praze 26. – 29. listopadu v kině Lucerna a v Bratislavě 4. – 6. prosince 2015 v kině Mladosť.

share:


Odebírejte Newsletter

Jazyk/Language: