Summer 22: tři premiéry od protinožců v Lucerně i absolventská tvorba v Bio Oko

Aussie & Kiwi Film Summer 22 s radostí uvítá publikum v pražském kině Lucerna na třech premiérách celovečerních novinek různých žánrů. V programu se objeví detektivní mysteriozní drama se slavným australským hercem Ericem Banou v hlavní roli na motivy úspěšné knihy, postapokalyptická dystopie v produkci světově proslulého novozélandského filmaře Taiky Waititi i nezaměnitelný otisk prvního Aboriginalského herce Davida Gulpilila v australské kinematografii. Festival doprovodí přednášky pro studenty středních škol z Prahy a promítání filmů studentů z Prague City University v Bio Oko.

Hit roku 2021 v australských kinech, drama Sucho (The Dry, Austrálie) filmová adaptace stejnojmenného globálního bestselleru od jedné z nejúspěšnějších současných australských spisovatelek Jane Harperové, výrazně zaujalo v roce 2021 australské publikum. V příběhu z odlehlého australského venkova sužovaného suchem ztvárnil hlavní postavu Eric Bana. 

Kanadská režisérka Danis Gouletová natočila filmovou dystopii odehrávající se v blízké budoucnosti, která je poznamenána epidemií neznámé nemoci a válkou. Noční jezdci (Night Raiders) jsou i výrazným podobenstvím o situaci domorodých národů kdekoliv ve světě. Příběh je vyprávěný silnými ženskými postavami v jazyku národa Cree a je znepokojivý i poetický zároveň. Kanadsko-novozélandský film byl natočen v produkci slavného novozélandského režiséra a producenta Taiky Waititi, jehož film Hon na pačlověky měl na Aussie & Kiwi Film Festu v minulosti obrovský úspěch. 

První celosvětově proslulý aboriginský herec David Gulpilil ve svém posledním filmu Jmenuji se Gulpilil, který je věnován jemu samotnému. Režisérka Molly Reynoldsová natáčela dokumentární film několik let před Gulpililovou smrtí, a to v době jeho závažné nemoci, rakoviny plic ve čtvrtém stádiu. Snaží se pokrýt celý umělcův život přes hereckou kariéru až po závislost na alkoholu, vztahy, kterými si prošel, a nakonec i nemoc. Zaznamenává Gulpililovu výraznou stopu v současné australské kinematografii díky rolím ve stěžejních dílech jako Walkabout, Rabbit Proof Fence, Stopař, Charlieho země nebo komedie Krokodýl Dundee. Dokument byl z velké části natočený v roce 2017 s předpokladem, že Gulpililovi již nezbývá mnoho času. Zemřel v listopadu 2021.

Promítání studentských filmů Prisma

Na jaře 2022 se hlavním partnerem festivalu Aussie & Kiwi Film Fest stala Prague City University. Absolventi bakalářského programu Kreativní mediální produkce z Prague City University představí 16. června od 16.30 hodin v Kině Bio Oko své závěrečné práce. Přijďte si vychutnat dokumenty, krátké filmy, experimentální tvorbu, teasery a hudební videoklipy deseti talentovaných absolventů. Můžete se těšit i na afterparty s jídlem, pitím a hudbou. Počet vstupenek je omezen. Zaregistrujte se prosim zde a získejte vstupenku ZDARMA.

 

Kompletní program Aussie & Kiwi Film Summer 22 je zde.

share:


Odebírejte Newsletter

Jazyk/Language: