Václav Havel a Maoři: beseda v Knihovně Václava Havla

Praha 21. 11. 2017: Maorská haka v podání pětičlenné novozélandské skupiny Whakaari Rotorua zahájila debatní večer v zaplněném sále Knihovny Václava Havla. Fotograf Jiří Jírů ve spolupráci s maorskou skupinou z města Rotorua, které na Severním ostrově Nového Zélandu navštívil prezident Havel v roce 1995 se ženou Olgou a početnou delegací, představil divačkám a divákům osobní své vzpomínky na toto setkání dvou odlišných kultur. Unikátní fotoreport na pódiu komentovali dva aktéři setkání Havla s Maory: fotograf Jírů, který před 22 lety vše zaznamenal a Frank Tomas Grapl ze skupiny Whakaari Rotorua, který jako jedenáctiletý chlapec se svou rodinou v Rotoruře prezidenta vítal.

Besedu symbolicky zahájilo unikátní vystoupení maorské skupiny Whakaari Rotorua (v překladu reprezentování Rotoruy) – tanec haka, zpěv a maorské tradiční písně – to vše zakončené českou hymnou a ovacemi ve stoje… možná něco podobného prožil prezident Václav Havel při návštěvě regionu Maorů v roce 1995.

“Z toho, co jsem pochopil o maorské tradici a o maorské kultuře, vysvítá, že jim je veškerý fanatismus cizí a že jim jde jen a jen o uznání vlastní kulturní identity. Snaží se, aby nebyli jen muzeálními exponáty, ale aby byli vnímáni a respektováni jako součást novozélandské historie, přítomnosti i její budoucnosti.” Václav Havel.

Citátem prvního polistopadového prezidenta uvedla manažerka skupiny Whakaari Rotorua Kristýna Maková besedu při projekci fotek z cesty na Nový Zéland. Fotografie ze státní návštěvy, která se odehrála ve dnech 30. března – 3. dubna 1995, poskytnul a glosoval jejich autor Jiří Jírů. Vedle něj na pódiu usedl a komentoval Frank Tomas Grapl, Maor s kořeny na Moravě – “Maoravák”. Aktéři prezidentova setkání s Maory se s diváky podělili o historii Nového Zélandu a kulturní souvislosti, kterým běžně Češky a Češi nerozumí.

Fotograf Jiří Jírů byl osobním fotografem Václava Havla v letech 1993 – 2000. Fotil pro prestižní světová média jako The New York Times, Time, Newsweek, Business week.

Beseda proběhla jako doprovodný program 4. ročníku festivalu australských a novozélandských filmů Aussie & Kiwi Film Fest, který probíhá ve dnech 16. – 22. listopad 2017 v pražských kinech Lucerna a Ponrepo.


Markéta Vozková

 

 

 

share:


Odebírejte Newsletter

Jazyk/Language: