KRÁTKÉ FILMY / SHORT FILMS

SMYSL ŽIVOTA / Object of Life

Austrálie 2021, animovaný film / Australia, animation, short, 3 min. Režie / Directed by: Jack Perry

Krátký animovaný film poukazuje na jeden z nejnaléhavějších problémů naší doby: otázku materialismu, vlastnictví a hromadění majetku. Proč po těchto předmětech toužíme? A hledáme smysl života na správném místě?

A short animated film that deals with one of the most urgent problems of our time: the question of materialism, possessions and objects. Why do we long for these objects? And are we looking for the meaning of life in the right place? 

 

 

 

 

LÁSKA BEZE JMÉNA / Love Untitled

Australia 2012, krátký film, drama, romance / Australia, short film, drama, romance, 8 min.
Writer / Director: Maia Horniak,
Hrají / Cast: Kathryn Beck, Kipan Rothbury

Poetický experimentální film zkoumá hlubší emoce lásky prostřednictvím snových obrazů páru v průběhu jednoho dne a noci. Témata lásky a konfliktu jsou zobrazena s minimem dialogů a ve vzájemném působení zvuku a obrazu.

A poetic film that investigates the deeper emotions of love through the dreamscapes of a couple in the course of one day and night. Themes of love and conflict are explored cinematically with a minimum of dialogue through the synergy of sound and image in an unscripted experimental process.

 

 

 

 

 

MIMO PROVOZ / Out of Order 

Nový Zéland 2019, krátký animovaný film 

Hrací automat na plyšáky hraje s dětmi podivnou hru. Až jednou…

6 min. Režie / Directed by: Ryan Cooper

A gaming machine with stuffed toys plays a strange game on children. Until one day…

 

 

 

 

 

VLNA ZA VLNOU / Small Waves

Nový Zéland 2021, krátký film, komedie / New Zealand, comedy, 20 min.
Režie / Directed by: Matthew Walker.
Hrají / Cast: Miriama Smith, Jamie Irvine, Dean Rowe, Kauri Kena O’Brien, Evangeline Wilkinson, Narmee Hawkins, Taks Southon, Patricia Wichman

Krátký film Vlna za vlnou s hravostí a vtipem líčí strasti tří malých kamarádů, kteří se snaží překonat školního tyrana a dostat se do ragbyového týmu. Snímek, natočený podle knihy spisovatele a učitele základní školy Falstaffa Dowling-Mitchella, zároveň zkoumá střet i prolínání evropské a maorské kultury.

Small waves is an adaptation of the book ‘White Lies, Maori Legends and Fairy Tales‘, by local writer and primary school teacher Falstaff Dowling-Mitchell. It’s a story about three school friends and their efforts to overcome a school bully, whilst also exploring the clash between European and Māori culture.

 

 

share:


Odebírejte Newsletter

Jazyk/Language: