Summer 22: Mysteriózní thriller s Ericem Banou, scifi v produkci Taiky Waititi a dokument o nejvýraznějším aboriginském herci

Letní část deváté sezony s australskými a novozélandskými filmy zahájí open air akce Dny protinožců v Riegrových sadech, kde se představí kultura, sport i umění pacifických zemí. V polovině června filmový festival Aussie & Kiwi uvítá divačky a diváky v kině Lucerna na třech premiérách celovečerních novinek různých žánrů. V programu se objeví detektivní mysteriózní drama s Ericem Banou na motivy úspěšné knihy, postapokalyptické scifi v produkci Taiky Waititi i nezaměnitelný otisk Davida Gulpilila v australské kinematografii. Festivall doprovodí přednášky a projekce pro studenty střednich škol z Prahy. 

Drama Sucho (The Dry, Austrálie) filmová adaptace stejnojmenného globálního bestselleru od jedné z nejúspěšnějších současných australských spisovatelek, Jane Harperové, výrazně zaujalo v roce 2021 australské publikum a patří k nejnavštěvovanějším filmům v kinech. V příběhu z odlehlého australského venkova sužovaného dlouholetým suchem ztvárnil hlavní postavu Eric Bana. 

Kanadská režisérka Danis Gouletová natočila filmovou dystopii odehrávající se v blízké budoucnost, která je poznamenána epidemií neznámé nemoci a válkou. Noční jezdci (Night Raiders) jsou ale také výrazným podobenstvím o situaci domorodých národů kdekoliv ve světě. Příběh je vyprávěný silnými ženskými postavami v jazyku národa Cree a je znepokojivý i poetický zároveň. Kanadsko-novozélandský film byl natočen v produkci slavného novozélandského režiséra a producenta Taiky Waititi, jehož film Hon na pačlověky měl na Aussie & Kiwi Film Festu v minulosti obrovský úspěch. 

Jmenuji se Gulpilil

První celosvětově proslulý aboriginský herec David Gulpilil ve svém posledním filmu, který je věnován jemu samotnému. Režisérka Molly Reynoldsová natáčela dokumentární film několik let před Gulpililovou smrtí, a to v době jeho závažné nemoci, rakoviny plic ve čtvrtém stádiu. Snaží se pokrýt celý umělcův život přes hereckou kariéru až po závislost na alkoholu, vztahy, kterými si prošel, a nakonec i nemoc. Zaznamenává Gulpililovu výraznou stopu v současné australské kinematografii díky rolím ve stěžejních dílech jako Walkabout, Rabbit Proof Fence, Stopař, Charlieho země nebo komedie Krokodýl Dundee. 

David Gulpilil se narodil v roce 1953 v Arnhemské zemi na severu Austrálie, kde vyrůstal v tradičním aboriginalském prostředí. Pro film ho coby mladého domorodého tanečníka objevil britský režisér Nicolas Roeg a z Gulpilila se stala mezinárodně uznávaná filmová hvězda. Za své celoživotní dílo i jednotlivé výkony byl poctěn řadou cen. 

Dokument byl z velké části natočený v roce 2017 s předpokladem, že Gulpililovi již nezbývá mnoho času. Zemřel v listopadu 2021. Použití Gulpililova jména v názvu filmu je potenciálně problematické, protože podle pravidel aboriginalské kultury po smrti nesmí být zveřejňována jména zemřelých. V tomto případně to však byla svobodná volba samotného herce.  

 

VSTUPENKY KOUPÍTE ZDE NEBO NA POKLADNĚ KINA LUCERNA.

 

Úterý 14. 6., 18.15 SUCHO / The Dry 

Austrálie, USA 2020, krimi, drama, mysteriózní, 117 min. Režie: Robert Connolly

Hrají: Genevieve O’Reilly, Eric Bana, Keir O’Donnell, Bruce Spence, James Frecheville, Matt Nable

 

Pátek 17. 6., 20:00 NOČNÍ JEZDCI / Night Raiders

Nový Zéland, Kanada 2021, sci-fi, 101 min. Režie: Danis Gouletová

Hrají: Amanda Plummer, Shaun Sipos, Eric Osborne, Elle-Máijá Tailfeathers, Alex Tarrant 

 

Pondělí 20. 6., 18:30 JMENUJI SE GULPILIL / My Name is Gulpilil

Austrálie 2021, dokumentární, 102 min. Režie: Molly Reynoldsová

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

 

Pondělí 6., 13. a 20. 6. TASMÁNSKÝ ČERT ANEB ĎÁBEL MEDVĚDOVITÝ – dopolední poutavé povídání pro školy chovatele Davida Valy ze Zoo Praha o čertech, ale nejen o nich. 

Pátek 17. 6.  CHLAPEC A PELIKÁN – dopolední projekce pro školy.

Austrálie 2019, drama, rodinný film, 98 min. Režie: Shawn Seet
Hrají: Geoffrey Rush, Finn Little, Jai Courtney, Trevor Jamison, Morgana Davies

Když vysoce úspěšný podnikatel v důchodu (Geoffrey Rush) začne vidět věci, pro které nemá vysvětlení, jeho život nabere dramatické obrátky. A když jeho vnučka začne protestovat proti svému otci kvůli ochraně životního prostředí, je nucen přehodnotit svůj život a jednat tak, aby si ho nepřestala vážit. Svěří se jí se svým příběhem, kdy jako chlapec žil sám s otcem na opuštěném pobřeží a zachránil tam osiřelého pelikána, pana Percivala. Neobyčejné pouto mezi ním a pelikánem změnilo navždy jeho život. Snímek o síle přátelství natočený v národním parku Coorong přibližuje nejen krásu a divokost australské přírody, ale i život původních aboriginalských obyvatel. 

Přejít nahoru