Aussie & Kiwi dokumenty v Kině Pilotů

Návrat do kamenného kina oslavíme s diváky 29. září 2021 od 19 hodin projekcí filmu Síla kapitalistova a následně od 21 hodin dokumentem Za praporem, od paměti k odkazu v Kině Pilotů. Oba snímky uvedou a po promítnutí na otázky a odpovědi zareagují protagonisti – režisérka Barbara Chobocky a režisér Michael Havas. Vstupenky na místě nebo v předprodeji na webu kina www.kinopilotu.cz

SÍLA KAPITALISTOVA / Capitalist Drive (19:00)

Austrálie / Česko 2004, dokument, 55 min. Režie: Barbara Chobocky

Australská režisérka s českými kořeny Barbara Chobocky mapuje svoji vlastní rodinu rozklenutou přes dva kontinenty a tři generace. Přesto, že studená válka rozdělila příbuzné žijící v Čechách a v Austrálii, všechny nakonec spojuje stejná touha a odvaha podnikat. Jak to šlo v emigraci v poválečné Austrálii a v pozdějším Československu v podmínkách svobodné tržní ekonomiky? Název filmu je slovní hříčkou používanou v rodině, která odkazuje na sílu ekonomického systému a výkonné motory aut. Důležitou roli v něm hrají amatérské snímky z rodinného archivu. Režisérčin otec je posílal svým příbuzným do socialistického Československa a autorka se po letech ptá, jak moc byly pravdivé a zda neukazovaly jen světlé stránky života v Austrálii.

 

ZA PRAPOREM – OD PAMĚTI K ODKAZU / Beyond the Battalion from Memory to Legacy (21:00)

Nový Zéland 2017, dokument, 53 min. Režie: Michael Havas, Julian Arahanga

Snímek Za praporem česko-novozélandského filmaře Michaela Havase připomíná osudy příslušníků speciálního 28. praporu složeného z Maorů, kteří bojovali za 2. světové války na evropském kontinentu. Společně s Michaelem Havasem na něm pracoval světoznámý maorský herec a filmař Julian Arahanga. Jejich film je připomínkou hrdinství Maorů, kteří se vydali do války o Evropu jako dobrovolníci, a to nejen z touhy po „dobrodružství“, ale i se záměrem získat lepší sociální postavení v novozélandské společnosti. Vedle toho je zajímavým svědectvím o silném poutu, jaké vzniklo mezi maorskými vojáky a obyvateli okupované Kréty.

 

PANDEMICKÁ OPATŘENÍ: Všechny akce proběhnou za dodržování veškerých aktuálních vládních a hygienických nařízení.

 

8. ročník festivalu proběhne v kinech Lucerna a Ponrepo od 10. prosince do 14. prosince 2021. Odebírejte newsletter festivalu a nic vám neunikne!

share:


Odebírejte Newsletter

Jazyk/Language: