Aussie & Kiwi Film Fest 2017: nejkrásnější hudba je lidský smích

Praha, 16. října 2017: Nejúspěšnější současné filmy z Austrálie a Nového Zélandu míří už počtvrté do Prahy. Celovečerní hrané, dokumentární i krátké snímky představíme v kinech Lucerna a Ponrepo ve dnech 16. – 22. listopadu. Letos přidáme decibely: divačky a diváci se rozvlní v rytmu hudebních filmů, k tomu uvidí živelný tanec haka v podání maorské skupiny Whakaari Rotorua a od každodenních starostí je odpoutá vystoupení největšího tuzemského propagátora hry na didjeridoo Ondřeje Smeykala.

Protože nejkrásnější hudba je lidský smích, letošní ročník přehlídky filmů od protinožců poběží ve svižném rytmu komedií z Austrálie a Nového Zélandu. Nebudou chybět výjimečné dokumenty a pásmo krátkých filmů – představíme novozélandské maorské snímky. Zabrnkáme divákům na nervy mysteriózními dramaty z filmového archivu nebo i svérázem některých komedií,“ říká ředitelka festivalu Martina Vacková.

Start přehlídky 16. listopadu ve 20 hodin odtroubí Ondřej Smeykal – hráč a propagátor hry na didjeridoo v Česku. Festival zahájí komedie Ali se žení, která přibližuje australskou muslimskou komunitu. Film se inspiruje skutečným životním příběhem spoluautora scénáře a představitele titulní role Osamaha Samiho. Ali je hudebně nadaný, trochu neurotický syn velmi oblíbeného muslimského duchovního, který se do Austrálie přistěhoval z Iráku. Rozpolcený mezi dvěma odlišnými světy – australským a iráckým, se Ali snaží žít svůj život a zároveň vyhovět své rodině i komunitě. Film letos v Austrálii bodoval u domácích diváků na dvou největších mezinárodních filmových festivalech v Sydney a Melbourne.

V sobotu 18. listopadu před projekcí novozélandského dokumentu POI E: Příběh naší písně, kterou mimochodem zná každý Novozélanďan a film patří k současným hitům domácích kin vystoupí maorská taneční skupina Whakaari Rotorua – na pódiu Lucerny předvede tanec haka a v působivých kostýmech zazpívá tradiční písně.

Dokument David Stratton: Život s filmem představí historii australské kinematografie z osobního pohledu světově uznávaného filmového kritika a bývalého dlouholetého ředitele mezinárodního filmového festivalu v Sydney. Sedmasedmdesátiletý Stratton má v Austrálii renomé filmové hvězdy. Původem Brit, který se do Austrálie přistěhoval v šedesátých letech, se vyznává z toho, jak australská kinematografie poznamenala jeho život, pomohla mu k poznání sebe sama i své nové vlasti. Svůj vztah k Davidu Strattonovi v dokumentu komentuje také řada významných osobností australského i novozélandského filmu jako Russell Crowe, Nicole Kidman, Jane Campion nebo Sam Neill. Mezinárodní filmový festival v Cannes vybral tento snímek mezi filmy, které uvedl na počest ke svému 70. výročí. V kině Ponrepo také představíme díky spolupráci s Národním filmovým archivem kultovní film Piknik u Hanging Rock a snímek Navigátor: Středověká odysea.

Nenechte si ujít vzpomínku na návštěvu Václava Havla na Novém Zélandu. V rámci doprovodného programu představíme 20. listopadu od 19 hodin v Knihovně Václava Havla dosud nepublikovaný fotoreport Jiřího Jírů z prezidentova setkání s Maory v roce 1995.

share:


Odebírejte Newsletter

Jazyk/Language: