No worries, připravujeme 7. ročník Aussie & Kiwi Film Festu

Apokalyptické snímky rudého kontinentu sežehnutého ničivými požáry na začátku roku 2020 sledoval s obavami celý svět. Třetí dekáda 21. století pro Austrálii začala zápasem s historickými požáry, na kterých lze najít jediné pozitivum: ukázalo se, že lidstvo neuvažuje lokálně a někteří z nás si uvědomují, že sdílíme jednu planetu a klimatická změna se týká všech. Solidaritu s Austrálií projevily miliony jednotlivců a vlády řady zemí… Několik týdnů poté, co se podařilo alespoň částečně dostat situaci pod kontrolu, přišlo něco, co se ještě víc (do)týká nás všech. Globální pandemie coronaviru. I přes veškerý pokrok žijeme v křehkém systému a neměli bychom zapomínat na naše propojení s přírodou. Stejně tak na kulturu, právě v čase krizí a změn. Všudypřítomná online komunikace v reálném čase a (nejen digitálně sdílená) solidarita jsou cesty, které mohou člověka přivést k novým obzorům a řešením.

Život je krásný i proto, že se nedá naplánovat a ze dne na den může všechno být jinak – ukázalo se na jaře 2020. V té době tým Aussie & Kiwi Film Festu obvykle řeší fundraising – místo toho jsme, podobně jako velká část lidí po celé planetě, čekali, jestli náš svět bude stejný po karanténě a přáli si hlavně bezpečí a zdraví pro své blízké. Věříme, že malé kulturní akce, jako je přehlídka filmů od protinožců, mohou přispět ke sdílení dobrých nápadů a praxe. Právě proto a navzdory všemu, co hrozí, připravujeme Aussie & Kiwi Film Fest, který publikum přivítá od 13. do 18. listopadu 2020 v pražských kinech Lucerna a Ponrepo na projekcích a doprovodných akcích na dalších místech v centru hlavního města. 

No worries

Během karantény jsme měli možnost na chvíli zastavit, přemýšlet o světě, ve kterém žijeme. O smyslu a budoucnosti malého festivalu, který v srdci Evropy představuje život lidí, kteří žijí 16 000 kilometrů daleko. I přesto, že 7. ročník akce vzniká za bezprecedentních podmínek – velká část sponzorů kvůli opatření proti šíření coronaviru tento rok Aussie & Kiwi Film Fest nemůže podpořit – hledáme nové cesty, jak udržet kontinuitu. Všemu navzdory chceme zůstat optimisty a ve stylu Aussies a Kiwis voláme: No worries! Pokud nás chcete podpořit a stát se partnerem nebo podporovatelem festivalu, prosím, ozvěte se na info@aussiefilmfest.cz.

Aussie & Kiwi Film Fest všemu navzdory než začne zima

S heslem „I drobná pomoc se počítá“ jsme 10. února 2020 ve spolupráci s kinem Ponrepo uspořádali charitativní projekci s australským filmem Charlieho země (Austrálie, 2013; režie Rolf de Heer). Vybranou částku ve výši 7 613 Kč jsme poslali na účet, který na ochranu australské přírody ohrožené požáry založila ZOO Praha. Na sbírkovém kontu ZOO Praha se ke 20. 7. 2020 sešlo 22 822 395 Kč a přispělo neuvěřitelných 18 304 přispěvatelů! Z toho usuzujeme, že unikátní fauna a flora Austrálie Češky a Čechy zajímá. Stejně tak divočina na Novém Zélandu, kam se tuzemští baťůžkáři, milovníci extrémních sportů, nádherných treků a horolezci vydávají za dobrodružstvím. V tuto chvíli zůstávají cestovatelům hranice Austrálie i Nového Zélandu zavřené, pojďme je symbolicky překročit prostřednictvím filmového plátna. Jedním z témat 7. ročníku Aussie & Kiwi Film Festu je ochrana australské a novozélandské přírody. Část doprovodného programu bude věnována tomu, jak se do ochrany ohrožených druhů zapojují Češky a Češi.

Festival Aussie & Kiwi filmů se pravidelně vrací k tématu migrace. Letos v sociálním dramatu Hearts and Bones režiséra Bena Lawrence (Austrálie, 2019), kde titulní roli Daniela ztvárnil Hugo Weaving. Komplexní snímek zachycuje příběh o tom, jak mainstreamová společnost zpracovává a vnímá běžence a jevy, které utečenectví způsobují.

V předvečer oslav 17. listopadu přiblížíme osudy zaoceánských dokumentaristů s českými kořeny: filmařka Barbara Chobocky se ve filmu Síla kapitalistova (2004) obrací s kamerou na svojí velkou rozvětvenou rodinu s českými kořeny, aby zjistila, jak se obyčejní lidé vyrovnávají se sociálními a osobními otřesy. Po celých 40 let konflikt mezi kapitalismem a komunismem oddělil rodiče a děti od jejich příbuzných v Praze. A přece zde existují fascinující paralely mezi výzvami, kterým čelí její podnikaví příbuzní v prvních letech svobodné tržní ekonomiky a demokracie v České republice, a mezi zkušeností jejího otce, který jako poválečný emigrant mluví o „divokém Západu“. 

Dokument Beyond the Battalion (Nový Zéland, 2017; režie: Julian Arahanga a Michael Havas) se vydává po stopách 28. praporu Maorů, který bojoval ve druhé světové válce. Projekci uvede režisér Michael Havas. Snímek nabídneme divačkám a divákům několik týdnů poté, co si svět připomněl 75 let od konce největšího válečného konfliktu lidských dějin (2. 9. 1945 definitivní konec).

The Sentimental Bloke (Australia, 1918) je archivní australský němý film režiséra a producenta Raymonda Longforda. Jeden z nejpopulárnějších snímků australské kinematografie uvedeme ve spolupráci s Národním filmovým archivem v kině Ponrepo spolu s živým klavírním doprovodem, jako tomu bylo v době jeho uvedení.

V říjnu 2020 zveřejníme zde na webu kompletní program 7. ročníku festivalu. Sledujte nás také na Facebooku a Instagramu jako @aussiekiwifilmfest a na Twitteru @aussie_filmfest. Pokud se změní epidemiologická situace, jsme připraveni část chystaného programu divákům nabídnout v online kině a neochudit naše fanoušky o kvalitní filmové menu od protinožců.

share:


Odebírejte Newsletter

Jazyk/Language: