Český a slovenský festival v Melbourne odstartují Kobry a užovky

Český a slovenský filmový festival v Austrálii, který dnes večer odstartuje v Melbourne film Jana Prušinovského Kobry a užovky proběhne postupně ve třech největších australských městech.

Český a slovenský filmový festival v Austrálii se stal již pravidelnou přehlídkou aktuální hrané, dokumentární i animované celovečerní i krátkometrážní tvorby z obou zemí. České filmové centrum již potřetí s festivalem úzce spolupracuje nejenom produkčně, ale i při výběru české části programu.

„První festival českého a slovenského filmu proběhl v Melbourne v roce 2013. K retrospektivě Jiřího Trnky se přidalo několik českých a slovenských filmových novinek. Přehlídka byla úspěšná a i další australská města projevila zájem o promítání nových českých a slovenských filmů,“ říká jedna z jeho organizátorek Martina Vacková.

Festival proběhne ve třech největších městech: v Melbourne od 16. do 25. 9., v Sydney od 21. do 25. 10. a v Perthu od 19. do 22. 11. Australskému publiku festival představuje výběr z nové české a slovenské filmové tvorby, která v předchozím roce zaznamenala největší úspěchy doma i v zahraničí. Z české hrané tvorby festival představí například Cestu ven Petra Václava, Fair Play Andrey Sedláčkové, film Fotograf Ireny Pavláskové, slovensko-český koprodukční film Zdeňka Jiráského V tichu, novou komedii Milana Cieslara Život je život a také dvě úspěšné pohádky – Tři bratři Jana Svěráka a Sedmero krkavců Alice Nellis, další z koprodukčních filmů obou zemí.

Z dokumentárních filmů diváci uvidí dva největší festivalové hity loňského roku – Danielův Svět Veroniky Liškové a Stále spolu Evy Tomanové, a také dokument Olgy Sommerové o Martě Kubišové Magický hlas rebelky.

Kromě nové produkce nabídne festival i kolekci slavných filmů Karla Zemana ze sbírek Muzea Karla Zemana a některé starší filmy jako např. Adelheid, Až přijde kocour a další ze sbírek Národního filmového archivu.

V sekci krátkometrážní tvorby diváci uvidí výběr krátkých filmů z výběrové kolekce Czech Shorts 2015, které vydalo České filmové centrum.

„Spolupráce s Českým filmovým centrem je pro náš festival velmi důležitá a přínosná. ČFC nám pomáhá zajistit práva na filmy, veškeré propagační a filmové materiály na potřebných nosičích pro projekce v Austrálii. Vedle toho nám každoročně poskytne nové krátké české filmy. Díky tomu můžeme ve větší míře letos ukázat výběr z českých a slovenských studentských animovaných filmů i australským studentům animace,“ dodává Martina Vacková. 

Přejít nahoru