MURIEL SE VDÁVÁ / MURIEL’S WEDDING

15. 11. 2023, 19:00, Edison Filmhub

Wednesday, November 15, 7 pm, Edison Filmhub

Austrálie 1994, komedie / Australia, comedy, 105 min.
Režie a scénář/ Directed and written by: Paul John Hogan
Kamera / Director of Photography: Martin McGrath
Střih / Edited by: Jill Bilcock
Hrají / Cast: Toni Collete, Rachel Griffiths, Bill Hunter, Roz Hammond, Pippa Grandison, Dan Wyllie, Jeannie Drynan, Mat Day

Muriel bydlí se svou rodinou v zapadlém australském městečku, jehož jedinou atrakcí jsou nákupní střediska a mořský park. Žije ve vysněném světě písniček ABBY a obklopuje se katalogy pro nevěsty, přičemž čeká na prince z pohádky, který by přišel a vysvobodil ji ze společnosti tyranizujícího otce a povrchních kamarádek. Protože princ stále nepřichází, rozhodne se hledat ho sama a vyráží za zářivými světly velkoměsta. Kultovní australská komedie s písněmi skupiny ABBA a slavnými herečkami Toni Collette a Rachel Griffiths v jejich prvních velkých rolích.

EN:

Muriel lives with her family in a small Australian town whose only attractions are shopping malls, a marine park and Tupperware parties. She lives in a dream world of ABBA songs and bridal catalogues, waiting for a fairytale prince to come and rescue her from her tyrannical father and her bully friends. Since the prince still hasn’t come, she decides to look for him herself and sets off for the bright lights of the big city. This cult Australian comedy features the songs of ABBA along with celebrated actresses Toni Collette and Rachel Griffiths in their first major role.

 

share:


Odebírejte Newsletter

Jazyk/Language: